5 harfliler    

"5 harfliler"

herkes gibi benim de düzenli olarak izlediğim ve izlerken bir çok yeni şey öğrendiğim, farklı sesler duyup yaşamı güzelleştirdiğim sevdiğim siteler ve bloglar var... 5harfliler de onlardan birisi

8 ocak 2021 / dereköy


ben kadın hareketini başından beri bir toplumsal cinsiyet mücadelesi olarak algılamışım sanırım.
kendimi zorlasam da, kadınlığın nasıl kurgulandığını erkekliğin nasıl kurgulandığından, cinselliği
cinsel yönelimden ayırarak tartışmayı düşünemiyorum.
deniz site yazarlarından

hemen hemen yeni açıldığı sırada biamag'da yer alan bir söyleşiyi okuyunca haberdar olmuştum.
gözüme çarpan ilk şey içtenlikleri, açıklıkları ve ilişkilerindeki yataylık ve bu işin üstesinden gelmek için yaptıkları işbirliği dikkâtimi çekmişti.

"hakkımızda"

sitenin en üstündeki "hakkımızda" bölümünde de zaten bunları belirtiyorlar:

 
5harfliler, kadın gündeminin peşinde, bağımsız bir internet sitesidir. kadın kelimesinin neredeyse öcüyle bir tutulduğu günlerde, “üç harfliler” tabirinden hareketle kız, kadın, bayan, hanımefendi ayrımından bunalan bütün yorgun ruhlar için kendine 5harfliler ismini yakıştırmıştır.
5harfliler 2012 yazında, “kadın gündemini” sadece diyet, güzellik sırları ve ilişki tavsiyelerine indirgeyenlere inat, kadın gündeminin bir kadının ilgilenebileceği her şey olduğu fikrinden yola çıkarak açıldı.

bu kısa açıklamanın altında yazarlarının ve katkıda bulunanların isimleri var. onun altında ise ettiklerinin listesi.
yanılmayın bu isimler arasında sadece kadınlar yok. buna dair düşüncelerini yukarıda söz ettiğim söyleşide açıkça şöyle ifade ediyorlar:

 

Erkek yazarların yazılarını yayımlama konusunda nasıl bir politika izleniyor? Erkekler mi önerilerle geliyor, sizin onlara teklif götürdüğünüz oluyor mu? “Sen gelme ulan ayı” politikası yok galiba?
duygu: her iki şekilde de oldu. “sen gelme ulan ayı” politikamız yok. gıcıklığına erkek kotamız var diyebiliriz belki.
kiraz: bu erkeklerden yazı alma meselesi daha evvel de sorulmuştu. klan gibi davranmıyoruz. sitede yayınlanması hayırlı olacak her yazı, sahibinin her türlü kimliğinden bağımsız yayınlanabilir elbette. hiçbir beis görmüyoruz bunda.
nigar:aslında içeriğimize bakınca erkek yazarların şaşkınlık yaratması bana hala garip geliyor. (Oşu +1)

neden izliyor ve öneriyorum?

spotta da söylediğim gibi "öğrenmek ve haberdar olmak için". ama bunun yanında başka noktaları da merak ediyorum. örneğin cümleleri nasıl kuruyorlar diye merak ediyorum. sonra da kendi deyişimle kıyaslıyorum. dilimdeki erilliği ortadan kaldırmam için neler yapmam gerektiğine dikkât ediyorum. sonra dünyayı kurtarmak derdinde olan çoğu erkekten farklı olan gündemlerini görmek bana iyi geliyor ve umut veriyor.
yazdıkları konular farkındalığımı çoğaltıyor, yaşamımızı doğrudan ilgilendiren bir çok konuya başka türlü bakmayı öğreniyorum.
işaret ettikleri, ele alıp inceledikleri yapıtlar, filmler, kitaplar, sanat etkinliklerinden haberdar olup onları da izlemek, okumak hoşuma gidiyor. başka bir deyişle aynı zamanda eğlenceli ve keyifli...
kısacası kadınların seslerini daha çok duymanın herkes için, özellikle de gelecek için çok önemli olduğunu düşünüyor ve düzenli olarak bakıyor ve okuyorum. internete eriştiğim sunucunun bir sayfasında 5harfliler sürekli açık...

geri