forum sağlık2023    

"forum sağlık2023"

eski bir sağlıkçı ve hasta hakları aktivisti olarak benim de çağrıldığım ve yıl başından itibaren yayına geçen bu platform giriş çağrısında sağlıkla ilgili herkese "farklılıklarımız, zıtlıklarımız, çeşitliliğimizle; soruları, sorunları, açmazları, sıkıntı veya memnuniyetleri, ne isteyip ne istemediğimizi samimiyetle ortaya döküp tartışacağımız, çözüm yollarını birlikte arayacağımız bir buluşma platformu olsun." diyordu. çağrıya karşılık verdim ve ben de katıldım. çok aktif şekilde olmasa da sanal buluşmaları izliyor, zaman zaman da düşündüklerimi paylaşıyorum. çünkü sağlık sadece sağlıkçılara bırakılmayacak kadar önemli ve yaşamsal bir alan. bu platformu oluşturanlar da sağlığa bu pencereden bakıyorlar.

7 şubar 2022 / dereköy


Yaşadığımız şiddeti sadece sağlıkta şiddet olarak değerlendirmek çözümden daha da uzaklaşmak anlamına gelir. Ülkemizde şiddet, tatmin olunamayan çözüme alternatif olarak bilinçaltımızda yerini almıştır. Hepimizin yakından bildiği ve zaman zaman çokça dillendirilen "birkaç tanesini sallandıracaksın bak bir daha yapılıyor mu.." yaklaşımı, ülkenin adalet konusunda ne kadar aciz durumda olduğunun net göstergesidir. İnsanların adalet mekanizması dahilinde verilecek hiçbir cezayı samimi ve caydırıcı bulmadığını, çaresizlik içinde tek çarenin ortadan kaldırmak olarak gördüğünü anlayabiliyoruz. Bunu çeşitlendirebiliriz, okullarda gençlerimiz hatta çocuklarımız arasındaki fiziki ve sosyal şiddet de bunun çarpıcı örnekleri. Hatta sorunun temel taşları olarak görülebilir. Çocuklarımıza çözüm arama konusunda doğru yolları gösteremediğimiz, empati ve konuşma ile sorunlarını çözemedikleri için şiddete başvuruyorlar.
fikret baransel platform katılımcılarından
bakınız

forumun çağrı metni nde şunlar yer alıyor:

 

Cumhuriyet’in yeni yüzyılında nasıl bir sağlık sistemi?

 

Bu başlık bir “çağrı”dır!

Çağrı kime/kimlere?

Herkese, hepimize…

Daha iyi, daha sağlıklı, daha güvenli bir yaşam isteyenlere. Dayanışma içinde, tek tek her birimizin ve bütünüyle toplumun, olabilecek en üst düzeyde sağlıkla yaşamasını umut edenlere. Daha iyisine ulaşıncaya kadar gereken tüm soruları özgürce soracak cesareti, el verme niyeti olanlara.

Daha iyi bir ülke, daha iyi bir Cumhuriyet, daha iyi bir sağlık sistemi hedefleyenlere. Bugünden ve gelecekten dertlenenlere. Umudunu korumak ve yükseltmek isteyenlere. Yaş, meslek, unvan şu-bu sınırlaması olmaksızın, yani sınırlara ve sıfatlara takılmaksızın…

Bu çağrı hepinize, hepimize, herkese…

Çağrı neye, nereye?

Buluşmaya! Şimdilik dijital ortamda, pandeminin izin verdiği ölçüde yüz yüze.

Bir kerelik değil, uzun soluklu. Dar kapsamlı değil, geniş katılımlı.

Gelin sıradışı bir forum oluşturalım!

Farklılıklarımız, zıtlıklarımız, çeşitliliğimizle; soruları, sorunları, açmazları, sıkıntı veya memnuniyetleri, ne isteyip ne istemediğimizi samimiyetle ortaya döküp tartışacağımız, çözüm yollarını birlikte arayacağımız bir buluşma platformu olsun.

Murâdımız; hasta, hasta yakını, sağlık çalışanı, eğitimci, öğrenci, sağlık politikaları geliştiren, uygulayan, sisteme dair fikri olan, derdi olan, söyleyecek sözü olan herkesin bakış açısıyla, temel bir hak olarak sağlığı ele almak. Ezberleri, önyargıları, kalıpları bir kenara bırakıp birbirimizin sesine kulak vermek.

Neden şimdi?

İki gerekçeyle.

İlki şu:

Pandemiyle birlikte pek çok ülkede, mevcut sağlık sistemlerinin bu büyük sınavdan geçemediğini gördük. Olağan zamanlarda saklı kalabilen kimi meseleler bu dönemde en çıplak halleriyle görünür oldu. İşte o meseleleri deşmenin, “nasıl bir sağlık sistemine ihtiyaç var” sorusu üzerine hep birlikte kafa yormanın tam zamanı.

İkincisine gelince…

Cumhuriyetin 100. yılında başka hesapların peşine düşenler var. Hırsları, ihtirasları, hedefleri, stratejileri, hazırlıkları var… Bizim adımıza geleceği şekillendirme gayretleri var.

Oysa önce biz varız, aslolanız, buradayız.

Düşlerimiz, umutlarımız, bilgimiz, ortak aklımız, dayanışmamız, direncimiz ve mücadele irademizle varız.  İyilikten ve birbirimizden aldığımız gücümüzle varız.

Bizim 100. yıl hesabımız da bu: Daha iyi bir Cumhuriyet… Daha iyi bir Cumhuriyet’te daha iyi bir sağlık sistemi.

Bunun genel politik mücadeleden soyut bir mesele olmadığını biliyoruz. Öte yandan bu çağrı çevresinde, genel politik gündemleri görmezden gelmeden; ama bunların ötesinde, bugünümüz ve geleceğimizin en önemli ve öncelikli konularından sağlığa, özellikle odaklanmak istiyoruz…

Peki nasıl yapalım bunu? “Hep birlikte kafa yormayı” nasıl sağlayalım?

Çağrımızın can alıcı meselesi de bu… Toplumsal alışkanlıklarımızla hep birlikte kafa yormak kolay değil; karşımıza engeller, tuzaklar çıkıyor. En büyük tuzaklardan biri, kendi doğrularımız ve görüşlerimiz etrafında hızla kemikleşmek, diğer açılara, perspektiflere kapanmak, önce savunmaya, sonra (çoğunlukla istemesek bile) saldırıya geçmek…

Oysa tuzaklara düşme lüksümüz, kaybedecek vaktimiz yok. Birbirimize kulak vermeye, el vermeye, fikirlerimizi ilerletmeye ihtiyacımız var.

Bunu sağlayan bir akıl, akış ve yöntem tarif edebiliriz. Hep birlikte…

Ne istiyoruz, neyin peşindeyiz?

Daha iyi bir sağlık sistemi. Birlikte düşünmek, dayanışmak, birbirimizden öğrenmek, ilham ve güç almak istiyoruz. Birlikte üretmek, birarada kalmayı başarmak istiyoruz. Buna özgü bir üslup ve yöntemi geçerli kılacağız.

Bize, hepimize, herkese güveniyoruz.

Nasıl olacak bu işler?

Pandeminin göbeğinde, bir sohbetin ürünü olarak ortaya atılan sıradışı forum fikri, birkaç ay içinde 400’e yakın katılımcıyı biraraya getirdi. Herkesin isim önermekle “görevli” olduğu kartopu tekniğiyle genişlemeye devam ediyor.

Forumun ana mekânı olan dijital platform, katılımcı olmayanların da ziyaret edip izlemesine, paylaşımları görmesine, mesaj göndererek katkı sunmasına açık. Ama forum bununla sınırlı değil. “Nasıl bir sağlık sistemi?” tartışmasını, canlı webinar’lar, farklı görüşlerin dile getirileceği röportajlar, uygun mesafeli ölçeklerde yüz yüze toplantılarla, güncel meseleleri dinamik bir yapıda ele alarak sürdürmeyi planlıyoruz.  

Tartışmayla ortaya çıkanları ne yapacağımızı da, yolda, birlikte belirlemeyi öneriyoruz. Kolay değil, biliyoruz ama imkânsız da değil. Yeter ki Forum’un ana teması etrafında toplanalım: Cumhuriyet’in yeni yüzyılı için nasıl bir sağlık sistemi istiyoruz?

Şimdiden soralım. Sormakla kalmayalım, cevaplar arayalım, çözümler bulalım, birbirimize akıl-fikir ve omuz verelim. Katılarak, duyurarak, dayanışarak…

 

neden katıldım neden izliyorum?

spotta da söylediğim gibi öncelikle "öğrenmek ve haberdar olmak için" kuşkusuz. sonrasında da şimdiye kadar edindiğim bilgi ve deneyimi ve bildiklerimi paylaşmak amacım.
daha önce bu konuda ürettiklerimi platform katılımcılarına duyurmak, bunların yeniden tartışılmasını sağlamak ve yeni bir bakış açısıyla yeni bir "sağlık" düşüncesini ortaya koymak ve belki de bunu var eden bir oluşumu gerçekleştirmek de bir başka önemli neden olarak belirtilebilir. tabii farklı kesimlerin seslerini daha çok duyurması için bir aracılık görevim olduğunun da farkındayım ve biraz da onun için katıldım ve izliyorum.

 


5 harfliler    

"5 harfliler"

herkes gibi benim de düzenli olarak izlediğim ve izlerken bir çok yeni şey öğrendiğim, farklı sesler duyup yaşamı güzelleştirdiğim sevdiğim siteler ve bloglar var... 5harfliler de onlardan birisi

8 ocak 2021 / dereköy


ben kadın hareketini başından beri bir toplumsal cinsiyet mücadelesi olarak algılamışım sanırım.
kendimi zorlasam da, kadınlığın nasıl kurgulandığını erkekliğin nasıl kurgulandığından, cinselliği
cinsel yönelimden ayırarak tartışmayı düşünemiyorum.
deniz site yazarlarından

hemen hemen yeni açıldığı sırada biamag'da yer alan bir söyleşiyi okuyunca haberdar olmuştum.
gözüme çarpan ilk şey içtenlikleri, açıklıkları ve ilişkilerindeki yataylık ve bu işin üstesinden gelmek için yaptıkları işbirliği dikkâtimi çekmişti.

"hakkımızda"

sitenin en üstündeki "hakkımızda" bölümünde de zaten bunları belirtiyorlar:

 
5harfliler, kadın gündeminin peşinde, bağımsız bir internet sitesidir. kadın kelimesinin neredeyse öcüyle bir tutulduğu günlerde, “üç harfliler” tabirinden hareketle kız, kadın, bayan, hanımefendi ayrımından bunalan bütün yorgun ruhlar için kendine 5harfliler ismini yakıştırmıştır.
5harfliler 2012 yazında, “kadın gündemini” sadece diyet, güzellik sırları ve ilişki tavsiyelerine indirgeyenlere inat, kadın gündeminin bir kadının ilgilenebileceği her şey olduğu fikrinden yola çıkarak açıldı.

bu kısa açıklamanın altında yazarlarının ve katkıda bulunanların isimleri var. onun altında ise ettiklerinin listesi.
yanılmayın bu isimler arasında sadece kadınlar yok. buna dair düşüncelerini yukarıda söz ettiğim söyleşide açıkça şöyle ifade ediyorlar:

 

Erkek yazarların yazılarını yayımlama konusunda nasıl bir politika izleniyor? Erkekler mi önerilerle geliyor, sizin onlara teklif götürdüğünüz oluyor mu? “Sen gelme ulan ayı” politikası yok galiba?
duygu: her iki şekilde de oldu. “sen gelme ulan ayı” politikamız yok. gıcıklığına erkek kotamız var diyebiliriz belki.
kiraz: bu erkeklerden yazı alma meselesi daha evvel de sorulmuştu. klan gibi davranmıyoruz. sitede yayınlanması hayırlı olacak her yazı, sahibinin her türlü kimliğinden bağımsız yayınlanabilir elbette. hiçbir beis görmüyoruz bunda.
nigar:aslında içeriğimize bakınca erkek yazarların şaşkınlık yaratması bana hala garip geliyor. (Oşu +1)

neden izliyor ve öneriyorum?

spotta da söylediğim gibi "öğrenmek ve haberdar olmak için". ama bunun yanında başka noktaları da merak ediyorum. örneğin cümleleri nasıl kuruyorlar diye merak ediyorum. sonra da kendi deyişimle kıyaslıyorum. dilimdeki erilliği ortadan kaldırmam için neler yapmam gerektiğine dikkât ediyorum. sonra dünyayı kurtarmak derdinde olan çoğu erkekten farklı olan gündemlerini görmek bana iyi geliyor ve umut veriyor.
yazdıkları konular farkındalığımı çoğaltıyor, yaşamımızı doğrudan ilgilendiren bir çok konuya başka türlü bakmayı öğreniyorum.
işaret ettikleri, ele alıp inceledikleri yapıtlar, filmler, kitaplar, sanat etkinliklerinden haberdar olup onları da izlemek, okumak hoşuma gidiyor. başka bir deyişle aynı zamanda eğlenceli ve keyifli...
kısacası kadınların seslerini daha çok duymanın herkes için, özellikle de gelecek için çok önemli olduğunu düşünüyor ve düzenli olarak bakıyor ve okuyorum. internete eriştiğim sunucunun bir sayfasında 5harfliler sürekli açık...

 


geri