anlatan kadınlar    

"anlatan kadınlar"

"edebiyat alanında roman, öykü, şiir, deneme, anı" üreten kadınları anımsamayı ve anımsatmayı, yapıtlarının okunmasını ve tartışılmasını sağlamayı amaçlayan bu grup herkese açıktır ve böylelikle bir arşiv oluşturmayı hedeflemektedir.

2 ekim 2020 / dereköy


en az yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdan da sorumluyuz
molière

anlatmanın önemi

nedir ve neden?

gümüşlük akademisi edebiyat evi olarak 18 mart 2014'ten itibaren sürdürdüğümüz okuma buluşmaları sırasında kitaplarını okuduğumuz yazarlara dair bilgilere erişmeye çalışırken fark ettiğim önemli iş ya da hizmetlerden birisinin her yazarla ilgili bir internet sayfasının olmasının gerekliğiydi. o dönemlerde internetteki anonim bilgi kaynağı vikipedi de engelliydi, dahası orada da her yazara dair yeterli bilgi yoktu. dahası okuduğumuz kitapları yayınlayan yayınevlerinin internet sayfaları da bu açıdan çok eksikti.

o çalışmalarımız sırasında "kadın" yazarlara dair okumalarımız virginia woolf'tan itibaren, onun kendine ait bir oda'da anlattıklarından yola çıkarak ve bu ihtiyaçları bir araya getirerek kadın yazarlara ve yapıtlarına daha çok eğildik. kişisel olarak o sırada en çok yararlandığımız sayfalardan birisi de şimdi sadece ingilizce sayfalarına erişilebilen women writers of turkey 'di. ancak burada da özellikle yeni yazarlara dair bilgiler yoktu.

çalışmalar sırasında tanıdığımız, tanıştığımız, bazısı aramıza katılmış bulunan yeni yazarlara dair ise hemen hiç bir şeyi bulmak o dönemde bulmak, erişmek mümkün değildi.

tüm bu ihtiyaçlardan yola çıkarak böyle bir site hazırlamayı o zamanlardan başlayarak sıkça düşündüm ama tek başına üstesinden gelmemin mümkün olmadığına karar verdim. hiç bir şey yapmamanın da doğru olmadığını biliyordum. o nedenle 10 mart 2018'de yani okuma buluşmalarımızın başlamasından tam dört yıl sonra, buluşmalar için oluşturduğum ve düzenli güncelleştirdiğim bahçeyazı okuma grubu sitesindeki bilgilerin de desteğiyle, kendi kişisel facebook sayfamda iki fotoğraf eşliğinde ilk anlatan kadınlar paylaşımını yayınladım. 71 anlatan kadını paylaştıktan sonra gelen olumlu tepkiler üzerine 9 haziran 2018'de facebook'ta anlatan kadınlar grubunu kurdum ve 72. anlatan kadın olarak sevgili ipek çalışlar'la ilgili paylaşımı yaptım. bu kapalı bir gruptu grup hakkındaki bilgide aynen;
  

"edebiyat alanında roman, öykü, şiir, deneme, anı" üreten kadınları anımsamayı ve anımsatmayı, yapıtlarının okunmasını ve tartışılmasını sağlamayı amaçlayan bu grup herkese açıktır ve böylelikle bir arşiv oluşturmayı hedeflemektedir.
kişisel duvarımda uzun bir süredir paylaştığım "anlatan kadınlar" paylaşımlarımı bundan sonra bu grupta sürdüreceğim. arkadaşlarınızı gruba önerebilir, amacına uygun her türlü paylaşımı yapabilirsiniz. önemli bulduğum ve ilgiyle izlenen bu faaliyeti kişisel duvarımda kaldığım yerden sürdürüyorum... katılan ve destek olan herkese teşekkürler.

deniliyor ve grubun kurulma amacından bu şekilde söz ediliyordu.

en son olarak 284. paylaşımı yaptığım sırada grubu izleyen kişi sayısı üç yüz yirmiye ulaşmış durumda. aralarında sayfada kendisinden söz edilen anlatan kadınlar da var. kişisel facebook sayfamdaki 71 anlatan kadının da halen yüklü olduğu grupta, izleyicilere her hafta en az bir yeni anlatan kadından daha söz ediyor, tanıtıyorum. ancak bunun yeterli olmadığını ve facebook dışında da anlatan kadınların görünür olmasının sağlanması gerektiğini düşündüğüm için şimdi bunu bahçeyazı okuma grubunun sitesinde ayrı bir bölüm olarak ve internet sayfası biçiminde tasarlamaya karar verdim. bunu sürdürebildiğim kadar sürdürmeye ilk başlarken söz ettiğim bilgilenme, tanıtım, duyurma, özendirme, motive etme, güç verme ve daha çok anlatan kadın olması için uğraşma, onları, okurlarını ve sevenlerini buluşturma, birbirinden haberdar etme vb. pek çok imkânı buradan da sürdürmek niyetindeyim. nereye kadar gideceğini ise gösterilen ilgi ve destek gösterecek. böyle bir haberdar olma hâlinden çok farklı boyutlara evrilecek, yeni hayalleri kurmaya ve onları gerçekleştirmeye imkân yaratacak bir fırsat olmasını istiyorum.

"neden yapıyorum" sorusu tabii bir çok kişinin aklına gelecektir. yapıyorum çünkü yukarıda anlattığım benim de gereksinimini duyduğum bir iş bu ve en azından şimdilik yapma imkân ve olanağına sahibim, benden başka yararlanacak insanların olduğunu bilmek de bu konuda bana güç veriyor.

neler var?
sayfada da gördüğünüz üzere yandaki biri paylaşım sırasına, diğer ada göre sıralı iki listede yer alan anlatan kadınların her birine ait yapıtlarını ortaya koyan bir sayfa olacak. yine facebook'ta yaptığım paylaşımlara aynen burada da yer vereceğim. bir yandan da listedeki tüm anlatan kadınların sayfalarını oluşturmayı sürdüreceğim. ancak bu noktada yardım ve desteğe gereksinmem olacak. bunun için de hem anlatan kadınlara, hem de izleyicilere güveniyorum.
göreceğiniz gibi bu sayfalarda öncelikle anlatan kadının biyografisi ve güncel bir fotoğrafı bulunuyor. sonra her yapıtıyla ilgili bir bölüm var ve bu bölümde, yapıtla ilgili bilgi, yayınlayan yayınevleri, her yeni yayınlanışında kullanılan kapakların fotoğrafları, eğer varsa yayınevlerindeki kitapla ilgili sayfanın bağlantısı, kitapla ilgili değerlendirme ve yazılar ve bağlantıları düzenli olarak yer alıyor. ayrıca anlatan kadınla ilgili gerek kendi, gerekse diğer kurumlardaki kişisel bilgi sayfalarının bağlantıları da mevcut. yine yazarla farklı zamanlarda yapılmış yazılı ya da görüntülü söyleşilerin bağlantılarına da yer veriliyor. kısacası kendi özel, kişisel, resmi sitesi olmasa da artık kadın yazarlarla ilgili en son ve en güncel bilgilere tek bir kaynaktan ulaşma imkânı mevcut olacak.

kuşkusuz ben de gayret edeceğim ama bunların hepsini tek başıma yapmam mümkün değil. dolayısıyla somut katkı ve desteğe gereksinimim olacak.
eğer sayfamı beğendiyseniz düzenli olarak ziyaret etmeniz, üyesi olduğunuz sosyal ağlarda bağlantısını paylaşmanız, dahası gerek facebook grubuna katılımı sağlamanız, gerekse doğrudan söz etmenizi önemli katkı anlamına gelecektir.

izlediğiniz ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

anlatan kadınlar sitesi  

sevgi ve dostlukla...

“susmak yalan söylemektir, heykeller kırk yıldır yalan söyler.”
müştak erenus

 

 

geri  

 

 

yeni sayfa    

"sutlas.gen.tr"

yaptıklarımı, öğrendiklerimi, düşündüklerimi hep paylaştım.
çünkü paylaşmanın çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum.

ağustos 2020 / dereköy

 


en az yaptıklarımız kadar yapmadıklarımızdan da sorumluyuz
molière

yeni site, yeni sayfa

yirmi birinci yüzyılın ilk yirmi yılı yani beşte biri tamamlanıyor. sermayenin küreselleşmesi büyük bir hızla sürüyor. dünya üzerindeki yaşam da buna koşut değişiyor ve her yerde birbirine benziyor. covid-19 adı verilen bir virüs oluşturduğu küresel bir salgınla bu değişim ve benzerlik her şeyimizi şekillendirdi. kişisel özelliklerimiz artık maskelerin ardında anonimleşti. eşitlik ve farklılık yerini sadece aynılıka bıraktı.

ama insanlar eşit olsalar da, hatta bu istenen ve doğru bir hedef olsa da hiçbir zaman aynı olamaz ve olmamalı. oysa gündelik yaşamımızdaki her şey bizleri bu çerçeve içinde davranmaya, bir anlamda hapsetmeye çalışıyor.

ilişkileri oluşturmak, büyütmek ve yaygınlaştırmak için kurulmuş bulunan sosyal ağlar da buna uygun olarak kendini değiştiriyor. dahası bu değişimin ana unsuru ticarileşme ve reklâmdan oluşuyor. bir zamanlar tv programları için söylenen durum, reklâmların arasına haber, film, dizi koyuyorlar saptaması şimdi sosyal ağlar için geçerli. dahası aradaki gerçekten iletişim amaçlı paylaşımlar da görsellik ağırlıklı ve duygu, düşüncelerin paylaşımı ise ana akım/ideoloji ve toplumun ortalamasına koşut bir biçimde görünür kılınıyor ya da paylaşılıyor.

bunları fark edip saptayalı çok oldu, kişisel buluşma ve temaslarımda da sıkça dile getirdim. ama artık tahammül sınırını geçince, bu ağlardan çıkmak, iletişim, temas ve paylaşımları başka mecralarda ve olabildiğince daha doğrudan yapmak gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, yıllardır bu amaçla kullandığım, ama çok seyrek paylaşımlar yaptığım site ve bloglarıma geri dönmeye karar verdim.

işte bu nedenle sitemin görünümünü değiştirdim, olabildiğince basitleştirip, daha kolay paylaşım yapılabilir ve görülebilir hâle getirmeye çalıştım. bunu gerçekten başarıp başaramadığımı izleyenler, arkadaşlarım, dostlarım söyleyecek ve birlikte geliştireceğiz burayı.

ilgi duyduğum ve üretimde bulunduğum alanlardan yola çıkarak, şimdilik altı temel başlık belirledim: güncel, edebiyat, bilim, görsel sanatlar ve sahne sanatları, plastik sanatlar, medya. ürettiklerimi ve yazılarımı bu başlıklar altında paylaşmayı sürdüreceğim.

sayfamı izlemeniz değerlendirme ve yorumlarınızı elektronik posta başta olmak üzere diğer iletişim yollarıyla bana iletmenizi sitiyor ve diliyorum. ben de sizlerin dilek ve isteklerine göre bu paylaşımları buradan yapmaya devam edeceğim.

sevgi ve dostlukla...

“susmak yalan söylemektir, heykeller kırk yıldır yalan söyler.”
müştak erenus

 

  geri