söyleşiler-2


derleyen: mustafa sütlaş
baskı-dizgi: kendi yayınım
yayın yılı: 2016
sayfa sayısı: 88
kod: ey-32/sy-02
dosya büyüklüğü: yaklaşık "5,32 mb"

önsöz'den bir bölüm

üç bölümlük “söyleşiler” kitabımın ikincisinde öncelikle sağlık alanında gerçekleştirdiğim söyleşilere yer verdim. mesleki faaliyetimi sürdürdüğüm, gerek örgütlenme, gerekse kuramsal çalışmalarım bağlamında en çok uğraş verdiğim bu alanın başta gelen örgütü olan türk tabipleri birliği’nin önde gelen simaları konuştuğum kişilerdi. konular ise bazen “özel” alanları ele alsa da örgütlü mücadelenin temel unsurlarını ve yaklaşımlarını ortaya koyduğunu düşünüyorum. ardından sağlık alanının önemli bir sorunsalı olan “birinci basamak sağlık hizmetleri” ve onun işleyen(!) tek uygulaması olan “sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilmesi” konusunda biri sağlık alanından, diğeri sosyoloji alanından iki farklı uzmanla yaptığım iki ayrı söyleşinin çok önemli saptamaları ortaya koyduğunu düşünüyorum.

sağlık alanındaki diğer iki söyleşi sağlığın başka bir yönlerini ele alıyor. ilkinde tıbbın hukuka katkısı, ikincisinde de çalışma ve çalışan sağlığı üzerine konuştum. ikisinin de ülkemizde ve dünyada çok önemli sorun alan-ları olduğunu düşünüyorum. yapılanlar ve yapılmayanları dile getirdik.

iyi okumalar...

 

 

 

not: kitabı edinebilmeniz için bana bir mesaj yollamanız gerekiyor. e-posta adresinize indirme linkini göndereceğim ve böylelikle kitabı indirebileceksiniz.

  geri  

 

 

 

 

bu sayfa en son 26.10.2016 tarihinde güncelleştirilmiştir.