diotime ve aslanlar / oyun


yazan: henry bauchau
oyunlaştıran: mustafa sütlaş
baskı-dizgi: kendi yayınım
yayın yılı: 2017
sayfa sayısı: 102
kod: ey-40/oy-03
dosya büyüklüğü: yaklaşık "1,42 mb"

önsöz'den bir bölüm

bu hikâyede kambyses ve torunu diotime, onun aşık olduğu arses ve babası kyros’la birlikte ölümleri pahasına bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

iktidar düşüncesini ve bunun somut yaşamdaki gerçekliğini reddetsem de, diotime’nin iktidarda da bir payı olduğunu düşünmesi ve elindeki tüm olanaklarla bunu talep etmesi, dahası almak için elinden geleni yine canı pahasına yapması da beni çarptı. iktidarı soyut değil, somut olarak tartışmak da onu tümde yok etme sürecinde bir aşamaya karşılık gelir çünkü. üstelik diotime bunu kadınlığından, bir kadın olarak “aşk”ından da vazgeçmeden yapmayı deniyor.

diğer yandan anlatıyı soyutlayarak bir başka düzeyde de okuyunca fark ettiklerim kitabı daha da önemli kıldı. aslında bu bence bauchau’nun da bu kitabı yazarken dertlerinden birisi gibi geldi.

dünya bugün başka bir dünyadır: batı-doğu yeniden tartışılmalı belki de bir ayrım kalmayacak şekilde yeniden tanımlanmalıdır. küre şeklindeki, üstelik dönen bir dünyanın batısı doğusu olamaz; bu tümüyle kurgusal, varsayımsaldır. abd’nin en batı ucunda olsak ve “batı da ne varsak” diye birisine sorsak alacağımız yanıt önce “büyük okyanus”, sonra da “japonya ve çin” olurdu. peki gündelik konuşmada “batı” sözcüğüyle kastettiğimiz nedir?

öte yandan komşu ülkeler, komşu dünyalar arasındaki sınırlar da varsayımsal ve kurgusaldır.

coğrafya mı, zaman mı, tarih mi, dünyaya bakış açısı mı bizleri ayırırı hemen yakınımızdakinden? o zaman birleşmek, bir olmak gerekir.

insan soyunun birlikteliği sağlamak bakımından, aslında tarihin başından beri yinelenmiş bir yolla, “akraba” olarak gerçekleştirmenin bir imkânı da sunuluyor bu romanda önemli bir “metafor” olarak. bu da bir "gelecek işareti" bakımından sınırların anlamsızlaştığı, ülkelerin birleşip daha büyük ortaklıklar hâlinde yaşamanın mümkün olduğunu göstermesi bakımından önemli benim için.

iyi okumalar...

 

 

 

not: kitabı edinebilmeniz için bana bir mesaj yollamanız gerekiyor. e-posta adresinize indirme linkini göndereceğim ve böylelikle kitabı indirebileceksiniz.

  geri  

 

 

 

 

bu sayfa en son 02.03.2017 tarihinde güncelleştirilmiştir.