dermatoloji alanından örneklerle
tıp ve sağlık hizmetlerinde bilgisayar


yazar: mustafa sütlaş
baskı-dizgi: cem yayınevi / kendi yayınım
yayın yılı: 1990
sayfa sayısı: 64 (kod:bk-04/tk-01)
"20. yüzyılın tamamlanmasına 10 yıl kadar bir sürenin kaldığı günümüzde çağı yakalamak, günü yaşamak için bir çok alışkanlıklarımızı değiştirmek artık bir zorunluluk haline geldi...." diye başlayan ve sağlık alanında bilgisayar kullanımının önem ve anlamından söz ettiğim, o gün gerçekleşen kimi örnekleri anlattığım bir derleme kitap. bugün; artık yalnız nostaljik değeri olan ve herhangi bir yerde bulunmayan bu kitap ilk basıldığı sırada, özeti dermatloloji kongrelerinde sunulmuş ve ülkemizdeki dermatoloji hekimlerine ulaştırılmıştı. şu anda yalnız arşiv değeri olan bu kitaptan elimde kalan son bir kaç örneğe yalnız araştırma amacıyla ulaşılabilir.

ayrıca kitabın "pdf" formatında e-kitap olarak meraklılarına sunulmaktadır. kitabın bu versiyonu 202 sayfadan oluşmaktadır. içinde kitabın orjinali yanında 3 bölüm daha bulunmaktadır.
bu bölümlerden ilki "sağlık hizmetlerinde otomasyon" başlıklı bir rapor ve sistem önerisidir.
ikincisi "bilgisayar ve sağlık" başlığı altında 1994-95 yıllarında "virüs" ve "actuel medicine" adlı dergilerde aynı başlık altında oluşturduğum bölümlerde yer alan yazılardan oluşan bir derlemedir.
son bölümünde ise bu elektronk kitabın hazırlanması sırasında "bilgisayar, tıp ve hekimler" konusunda benimle yapılan bir söyleşidir.

  geri  

 

 

 

 

bu sayfa en son 21.05.2014 tarihinde güncelleştirilmiştir.